Single Upright Right Hand Radial Desk 1800 X 1200 White/White
Product Code:
SU1812RHRADWHWH
Pack Of
1
The Single Upright Right Hand Radial Desk, with its sleek and stylish design, this desk features a cantilever leg and is available in white, black, and silver legs to match any decor. The desk also comes with cable ports as a standard feature, making it easy to keep your workspace organised and clutter-free. Additionally, adjustable feet ensure that the desk is level on uneven floors, while modesty panels provide privacy and a professional look. Whether you're working from home or in a busy office, this desk is sure to meet all of your needs and exceed your expectations.
- General
- The Single Upright Right Hand Radial Desk, with its sleek and stylish design, this desk features a cantilever leg and is available in white, black, and silver legs to match any decor. The desk also comes with cable ports as a standard feature, making it easy to keep your workspace organised and clutter-free. Additionally, adjustable feet ensure that the desk is level on uneven floors, while modesty panels provide privacy and a professional look. Whether you're working from home or in a busy office, this desk is sure to meet all of your needs and exceed your expectations.
| Colour | White |
| Size | 1800mm |
| Material | MFC/Steel |
| Orientation | Right Hand |
| Weight | 49.6kg |
| Standards | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Style | Radial Desks |
| Frame Colour | White |
| Leg Type | Single Upright Cantilever |
| Made To Order | No |
| Cable Port | Yes |
| Top Colour | White |
| Desk Depth | 1200mm |
| Adjustable feet for levelling on uneven floors |
| Available in a variety of wood and frame finishes |
| Modesty panels included |
| Robust steel cantilever style frame |
×